ovladač Lenz LH101 – vylepšení
Firma Lenz nabízí nový ovladač LH101, při výměně za funkční LH100 za poplatek. Nebudu psát žádnou recenzi, měl bych ale pár nápadů jak si usnadnit používání a manipulaci.
V této souvislosti jsem vytvořil novou rubriku “Tipy a triky”.
Za léta ježdění na kolejišti a také ladění zvuků jsem si zvykl na tlačítkový LH100, dá se s ním navolit konkrétní jízdní stupeň nebo jezdit ve čtyřech krocích po sedmi stupních najednou, tzn. 7-14-21-28. Stačí např. dvakrát stisknout tlačítko a vím i bez pohledu na displej, že model jede na 14. stupeň, u mých modelů 40 km/h. Programování je jednoduché a rychlé.
Multimaus s kolečkem lépe padne do ruky, pro provoz je asi pohodlnější. Ale nedá se navolit konkrétní stupeň, nedá se zjistit přesná rychlost kromě maximální. a programování je pomalejší. Vyšší funkce se nedají stisknout jednou rukou.
Od LH101 jsem čekal něco mezi, funkce jako u LH100 a kolečko jako u Multimausu. První věc, která je trochu nepohodlná je ta, že kolečko nemá žádné dorazy. Lze krokovat po jednom stupni, ale točit se dá bez omezení. Bez pohledu na displej se tak nedá poznat maximum a stop. To jsem vylepšil vyrobením rysky a dorazu z kousků polystyrenových tabulek.
Už podle polohy rysky se dá jezdit jen podle hmatu, s dorazem je to stoprocentní. Je třeba dodržet jen dvě věci. Dekodér musí být nastaven na 28 stupňů. Při 128 by bylo třeba několika otáček pro celý rozsah. A pak se nesmí točit příliš rychle cuknutím, regulátor by nezaregistroval některé stupně.
Stupeň 0, ryska na doraz vlevo
Stupeň 14, ryska nahoře
Stupeň 28, ryska na doraz vpravo
Další provozní problém je absence nějakého poutka nebo čehokoliv za co by se dal ovladač pověsit. V tomto je Multimaus dokonale připravený, stačí jen šroub pro zavěšení.
LH100 má na zadní straně sponu, která by byla dobrá možná na opasek, ale jinak se asi použít nedá. Po vyvrtání otvoru se dá taky pověsit na šroub.
LH101 však na zadní straně nemá vůbec nic. Následující obrázky jsou jen pro inspiraci, z tabulek polystyrénu jsem si vyrobil improvizovaný držák
A hotovo
Petr Smutek
17 ledna, 2021 v 20:38
Dobrý den. Prefektní tip. Já aktuálně používám jeden ovladač LH101 a jeden LH101. Odkládání na svislou stěnu kolejiště jsem vyřešil samolepicím suchým zipem. Řešení používám již několik let k plné spokojenosti. Aretaci kolečka jsem neřešil vzhledem k existenci LH100. Osobně se mi s ním i lépe programuje.