850 MTB TT, úprava osvětlení

Před pár lety jsem popisoval úpravu osvětlení u svého modelu 842. Stejným způsobem jsem upravil ještě před tím i 850, protože jsem vzdal čekání na desky několika tvůrců, kteří tenkrát ohlásili jejich vývoj, ale s ničím nepřišli.

Po letech se toho chopil Marek Šrůtka a jeho řešení představím v článku

Úvodem ještě k mé úpravě 850, to spočívalo v dosazení funkčního dekodéru, jenž ovládal samostatně dálková světla a kabiny

Toto řešení má kromě ceny za funkční dekodér ještě dvě nevýhody. Pro možnost přehrání zvuků nebo firmware zvukového dekodéru musí být v modelu přepínač pro odpojení funkčního dekodéru. Druhou nevýhodou je skript pohasínání světel při startu, který funguje pochopitelně jen se zvukovým dekodérem, tedy nemá vliv na kabiny a dálkové reflektory.

 

Původní provedení modelu

 

Nyní tedy k DPS Marka Šrůtky

Deska má konektor plux22, je možné ovládat následující:

F0f a F0r – poziční světla

F1 a F2   – červená světla

F3 a F4   – reflektory

F5 a F6   – stanoviště strojvedoucího

F7  – digitální spřáhla, obě čela současně

F9  – vnitřní osvětlení

 

Deska má stejné rozměry a otvory pro šroubky, její výměna za původní je tak velmi snadná. Jedinou komplikací je nutnost přeletovat čelní DPS a diody reflektorů z originální desky

 

Demontáže jsem zároveň využil pro přestříkání sedadel správnou zelenou barvou.

 

Pro model 850 existuje několik řešení umístění reproduktoru od dalších tvůrců. Každé řešení však spočívá v umístění reproduktoru uvnitř, což výsledný zvuk degraduje. Kastle MTB jsou s pojezdem spojené poměrně „zvukotěsně“, takže zvuk je znatelně nevýrazný, přidušený. Patrné je to z těchto ukázek M 275.1

reproduktor uvnitř

reproduktor venku


 

Pro reproduktor jsem proto vyfrézoval v podlaze otvor, ozvučnice bude do něj vlepená a samotný reproduktor bude přesahovat ven. Zvuk je podstatně lepší, úskalím je ale rezonování všech volných částí jako jsou sedadla a přepážky. Je třeba je přilepit.

 

Deska nemá konektor pro nasazení na kontakty motoru, vodiče jsem k nim přímo přiletoval.

 

Tady už po výměně.

 

Destičky s osvětlením stanovišť se dají přilepit zespodu na kryt dálkového světla

 

Dále je možné připojit kondenzátor. Na desce žádné plošky nejsou, ale poznatky v této oblasti jsou také dále, s dekodérem Zimo jsou nové možnosti.

Dnes se dají použít zásobníky energie poskládané ze superkondenzátorů, podrobný popis je na stránkách Zimo tady

K dekodéru MS450 připojíme 6 kondenzátorů MGOGURT. Pozor, musí jich být 6, ne méně. Jsou totiž na 2,7V.

 

Jen je potíž je všechny někam nacpat. Mezi přepážky čtyři vejdou krásně, dva už jsou nafest a způsobují odtlačování přepážek. Nahoře jsou proto přepážky stažené drátkem. U dalšího modelu zkusím jiné poskládání.

 

Jak jsem psal výše, na desce nejsou žádné plošky, teoreticky se vodiče dají přiletovat ke kontaktům konektoru, ale nevím jestli je to korektní. Nejjistější je přiletovat je k tomu určeným ploškám na dekodéru.

 

Aby dekodér bylo možné vyjmout, vyrobil jsem si pomocnou destičku.

 

Video s účinkujícím zásobníkem energie, k tomu asi není co dodat

 

Dále jsem provedl pár úprav kastle. Chceme v modelu svítit, je proto dobré natřít vnitřní prostor bílou barvou.


 

Taky jsem se pokusil odstranit několik nedostatků. Pod schůdky do zavazadlového oddílu má být ještě stupačka, vyrobil jsem ji z kousku plechu

Schody do představků pak mají po stranách šikmé plechy, to jsem znázornil nalepením kousků polystyrenové tabulky a následným broušením do požadovaného tvaru.

 

Barevná úprava

Nakonec ještě černé rámečky oken stanovišť, které mají být hliníkové.

 

Zvukový projekt

Nové zvukové projekty obsahují skripty pro pohasínání světel při startu a některé další funkce a efekty, které vyžadují komplexnější nastavení přes tzv. švýcarské mapování. I zhasínání kabin je zde provedeno pomocí skriptu, aby bylo možno využít efektu rožnutí žárovek. Popis a seznam CV je v přiloženém souboru.

Pro celkovou náročnost nastavení jsem vytvořil i kódový projekt.

rozpis funkcí a CV

 

Výsledek

 

Deska je významné vylepšení tohoto modelu, k dostání má být v e-shopu pojezdy.eu. V budoucnu se můžeme těšit i na verzi 852/853 a také 854 s odlišnými dálkovými světly. Uvítal bych ještě verzi s posunovými světly „do kříže“

V recenzi by mělo být nějaké hodnocení nebo porovnání. Vzhledem k tomu, že není s čím porovnávat a autorů je jako šafránu, je třeba vyzdvihnout snahu každého, kdo něco takového vymyslí, vytvoří a ještě je ochotný nabídnout dalším modelářům.

 

Petr Smutek

Jeden komentář na “850 MTB TT, úprava osvětlení”

  1. Marek Šrůtka:

    Deska na 850 se svicením dle čsd půjde brzy do výroby už je namalovaná

Napsat komentář