Brejlovec 750.330 Roco, světla, zvuk

Mám Vaše zvuky, nejde mi světlo. Touto větou začínají nejčastější dotazy vždy, když se na trhu objeví nějaká nová verze modelu.

Nový brejlovec Roco má rozhraní plux22, ale jinou verzi DPS. Nastavení světel ve zvukových projektech pro plux22 s ní vůbec nefunguje.

 

Od počátku je z mé strany snaha ladit zvukové projekty pro jednotlivé tovární modely. Jedná se hlavně o modelovou rychlost, u parních lokomotiv o správný počet výfuků, atd. Tedy zejména o sladění vlastností modelu se zvukem. Proto se to jmenuje „Zvukový projekt“.

Bonusem bylo i nějaké jednoduché nastavení světel, které se týkalo snad jen modelů MTB. Dnes je situace opačná. Zatímco MTB s elektronikou zaspalo, někteří výrobci inovují DPS v modelech i v různých sériích. Nejprve byly problémy s laminátkami Piko ČSD a Cargo, skutečný chaos v tom ale začíná dělat Roco

V článku o nových deskách plux22 u bert a později u brejlovců jsem chválil jednoduchost desky, která jednoduše propojuje piny dekodéru přímo se světly. Dá se tam nastavit cokoliv jakkoliv.

Bohužel Roco zavedlo nový koncept, pro zvukové modely plnohodnotné desky, pro analogové modely očesané verze. Kdo si pořídí analog  a rozhodne se pro dodatečné ozvučení, má smůlu. Ve zvuku pochopitelně není rozdíl, ale možnosti světel nejsou žádné. Analogová deska plux22 je na úrovni 8-pinového konektoru. Na nezvukové digitalisty se nemyslelo vůbec…

Nyní Roco přišlo s brejlovcem Cargo, který má opět jinou verzi desky. Nechápu kdo výrobcům radí takový nesmysl, že lokomotivy Cargo svítí nepevno tříbodově a horní světlo nejde zhasnout. Brejlovec 750.330 je navíc stále klasický brejlovec bez rekonstrukce světel, takže elekronika modelu je paskvil.

Aby toho nebylo málo, jsou na desce výstupy od dekodéru různě provázány a některé navíc zapojené přes tranzistory inverzně, tedy co zapnu to zhasne. Horší desku jsem snad neviděl

 

Zvukové projekty

V současnosti mám „jen“ kolem 160 zvuků jako takových. Verze pro různé modely vznikají pouze naklonováním jednoho a téhož souboru s jiným nastavením světel. Těchto klonů je už přes tisícovka. Pro uživatele i prodejce je to srozumitelné a pohodlné. Pro model MTB H0 je projekt MTB H0, pro TT Piko je projekt TT Piko. Omyl je vyloučen. U nových modelů 372, 810 a teď tohoto brejlovce by však musel být projekt pro analog, zvuk, ČD, ČSD nebo Cargo. V tom se nevyzná nikdo.

Tento konkrétní brejlovec zatím nebude mít podporu nastavení, nelze vytvářet nespočet verzí jen kvůli světlům a pak řešit problémy s „vadnými zvuky“, u kterých něco svítí jinak. 

Pokud někdo bude mít problém se světly, může mi poslat celý model k naprogramování a vyladění na míru. Nikoliv však jako reklamaci zvuků.

V tabulce kódových projektů jsou nově verze „Roco plux22“ pro původní verzi desky a „N, TT, H0 univerzal“ pro cokoliv jiného pouze s továrními hodnotami dekodéru. Pak svítí bílé a červené na F0 dohromady dle směru.

 

No a konkrétně k modelu

Nastavení světel pro popisovanou verzi plux22 zde nefunguje vůbec,

nesvítí ani jedno světlo !

 

Světla se mi podařilo nastavit dle našeho obvyklého standardu.

F0 – poziční světla

F1 – koncová světla

F2 – dálkové reflektory

F3 – posun (4 poziční)

F4 – obsazené hnací vozidlo (2 poziční křížem)

 

Zapojení výstupů přes tranzistory způsobuje nežádoucí krátké rožnutí dálkového světla na zhasnutém čele.

 

 

Petr Smutek

Komentářů (2) na “Brejlovec 750.330 Roco, světla, zvuk”

  1. Honza:

    Díky moc za krásně jednoduchý a vlastně všeobsahující popis toho jak to vlastně s těma deskama je!
    Já jsem taky ten , kdo spíš kupuje právě ty analogy a pak dovybavuje DCC. Jelikož zatím nemám dostatek dekodérů tak dost modelů nemám ještě ponastavovaných, ale světla i na M152 se zvukem JBR jsem hravě nastavil přes JMRI, což je super. Nedokážu si představit, že bych bez něj mohl existovat a to i proto, že nejsem zatížen jen na Zimo ale mám i další značky DCC.
    Vždycky jsem si myslel, že posun je pod č.6 ale koukám že ji dáváte na č.3
    Jestli je toto nastavení světel, zde uvedené, standart našich modlářů tak to budu muset překopat 🙂
    Ještě jednou díky za super článeček a práci.
    S pozdravem
    Honza z Nymburka

  2. Ivor:

    Som rád Peťo, že si zverejnil tento článok, nakoľko mnoho modelárov sa vôbec nezaoberá prevedením DPS v konkrétnych modeloch. A fakt, že ani sám výrobca nikde neuvádza prevedenie DPS pre jednotlivé modely spôsobuje len chaos. Prevedenie DPS ( doska plošných spojov ) a rozhranie podľa NEM nie je to isté. A netýka sa to len fy ROCO, napr. posledná “úprava” DPS v BR50 v mierke TT od fy Tillig je tiež nepochopiteľným “vylepšením”. Ideálny stav by bol taký, keby výrobca niekde uvádzal aj verziu DPS, to by sme chceli už od výrobcov asi veľa ….. napriek tomu máš môj trvalý obdiv, že dokážeš toľko verzií projektov ponúkať a dokonca vyrábať k nim nadstavby.

Napsat komentář