Měření teploty dekodéru

Jak jsem zmínil v předchozím článku, kvůli údajnému přehřívání a ničení dekodérů jsem se pár dní zabýval různými úpravami zvuků a měřením teplot. Toto jsem psal již na diskuzní fórum, ale dám to i zde, aby se to náhodou neztratilo.

Od Zimo jsem získal vyjádření, že příliš hluboké zvuky spolu s vysokou hlasitostí můžou přehřát zvukový výstup. Doporučení, odfiltrovat frekvence pod 300 Hz a nebo stáhnout hlasitost v CV266 na hodnotu 55. Nejlépe obojí a nehrozí žádný problém. Tak jdeme měřit.

Vzal jsem dekodér MX645P22, ke kterému jsem připevnil čidlo digitálního teploměru. Nahrával jsem různé projekty a pak nechal dekodér v testeru běžet přesně 10 minut se zvukem při poloviční rychlosti (14. stupeň) a měřil jsem teplotu při hlasitosti 55 a pak po vychladnutí znovu s hlasitostí 90. Výsledky mě více než překvapily.
Měřil jsem jen tento dekodér, odkrytý. Je jasné, že u menších dekodérů a zastavěných v modelu budou teploty asi úplně jinde, ale rozdíly teplot u jednotlivých měření jsou i tak dost vypovídající.

Zaměřil jsem se na nejvíc basové a hluboké zvuky, sergej a berta bez tlumiče. Tyto projekty byly první, u kterých jsem ořezal zmíněné „škodlivé“ frekvence do 300 Hz.
Měření při nastaveném výstupu centrály Lenz 14,5 V dopadlo zajímavě, čekal jsem, že rozdíly budou obrovské, ale 1 – 2 stupně, to je teda slabota. A pak to nejzajímavější, nahrál jsem BR218, projekt, který je zdarma na stránkách Zimo

 

Později jsem si půjčil od kolegů dvě ústředny Roco. Obě stejné, ale s různým napájecím zdrojem. Trafo ze startsetu má na štítku psáno 18V, druhý typ 20V. Zvuk jsem měřil jen BR218 Zimo, protože “topil” nejvíce. Ale také proto, že se tím dá zabít celý večer. Zkusil jsem také měřit klidový stav. I při pouhém stání na kolejích bez zvuků a světel se dekodér zahřívá.

 

 

Nejen že BR218 a plno jiných projektů Zimo obsahují ty nízké frekvence, ale teplota byla ještě o fous vyšší než u berty a to bylo přitom proti tomu kraválu berty chrastítko. Ve zvucích jako takových teda problém evidentně není ani náhodou.

Ještě obrazem, nízké frekvence jsou ta čára vlevo v malém okně.
Berta po úpravě

BR218

 

 

Pak další poznatky. Teplotu dekodéru hodně ovlivňuje hned několik věcí, na rozdíl od samotných wav mnohem výrazněji:
– Napětí v kolejích. Když jsem zvedl u ústředny výstup ze 14,5 na 17,5, teploty byly rázem kolem 33 stupňů. U centrály Lenz lze výstup naprogramovat, u začátečnických centrál Roco, které mají snad všichni, nelze.
– Napětí v kolejích závisí na zatížení. U oválu s jednou mašinkou je v kolejích více než u velkého kolejiště s množstvím souprav a napájeného příslušenství.
– Napětí v kolejích ovlivňuje přehrávanou hlasitost. Opět, na Roco to dělá o něco větší kravál než při mých nastavených 14,5V. Nemám žádný decibelometr, ale na poslech rozdíl znatelný.
– Teplotu ovlivňuje zátěž. Při měření se točil motorek testeru naprázdno. Stačilo brzdit hřídel a teplota hned začala skákat nahoru.
– Teplotu ovlivňuje doba jízdy. Logicky, čím déle bude model jezdit, tím víc bude topit, pokud se to teplo nebude nějak odvádět.

Doporučení Zimo s nízkou hlasitostí a odfiltrováním frekvencí je opravdu spíš obecné doporučení. Samozřejmě jsem upravil co se dalo, ale pochybuji, že když budu papežštější než papež, něco se změní. Jestli dekodér po pár minutách někomu topí jak radiátor, tak je prostě chyba jinde, ale rozhodně ne ve zvuku.
Zvuky ořezáním frekvencí neutrpěly, zmíněná berta třeba přišla o část basů, ty dekodér přehrávat sice umí, ale neumí je stejně přehrávat žádný malý reproduktor. Poslechový rozdíl je tak nulový, ale je to o dva stupně chladnější, takže budiž.
Později mi dokonce technik od Zimo napsal, že v žádném případě nemám všude ořezávat basy, u dekodérů a reproduktorů pro větší velikosti jsou naopak vhodné.

Ve zvuku jako takovém jednoduše příčina není, zvuk dekodér nikomu nezničí. Je to nesmysl.

Komentářů (8) na “Měření teploty dekodéru”

  1. Eugen:

    Je vseobecne zname ze Roco start sety su vlastne katastrofou pre digitalne modely. Ich nespecifikovane a hlavne nestabilizovane zdroje odpalia dekodery aj bez zvuku.
    Kazdy kto chce seriozne pracovat s DCC by mal najprv vyhodit vsetky Roco zdroje ( okrem snad tych poslednych so spinanou elektronikou). Takmer v kazdom elektro obchode mozno lacno kupit napajace pre pocitace, 70-90W a niektore maju aj nastavitelny vystup – pre mensie velkosti od H0 aj tak sa doporucuje cca 16-17V.
    Je velmi lahke ohovárat vyrobcov dekoderov, ked velkododávatelia nevedia ani zaklady DCC a kazia vsetko zo svojimi primitivnymi rieseniami.

  2. Bedlisch:

    Pokud to opravdu myslíte s DCC vážně, tak si NIDKY nekupujte laciné spínané zdroje, viz příspěvek výše. Tyto zdroje nevyhovují na základní bezpečnost pro připojení kolejiště a jejich používání je nejen v rozporu s platnými normami, ale může být jak životu tak i modelům nebezpěčné. Pamatujte na to, že na zdroji musíte najít tyto značky:
    http://www.vlcek-eb.cz/images/galerie/55_dvojita-izolace.jpg
    http://ets.adlerka.sk/imgC/znac28.gif
    To levné zdroje ve valné většině nesplňují a při poruše může dojít probití 230V přímo do kolejiště.

  3. Rado:

    Tiež som si všimol, že u mojích dekóderov tiež nie je všetko v úplnom poriadku. Po pár minútach prevádzky aj so zvukom sa teplo z dekóderov prenáša až na strechu lokomotívy(a myslím že viac ako je normálne)! Keď som vyberal vhodné kondenzátory pre osvetlenie vagónov (samozrejme až za gretzov mostík) tak som zistil, že trafo, ktoré mám pri Roco MM dáva až 25V pri záťaži ! ..takže sa dekódery pochopiteľne prehrievajú, nakoľko musia stabilizovať napätie vyššie na aké sú určené ! .. preto už zháňam trafo, ktoré bude dávať stabilne tých 15 – 16 V pri záťaži ..

  4. jarda:

    Od Roco jsem naštěstí koupil “plnotučnou” centrálu Z21. Co nastavím přes mobilní aplikaci, to v kolejích je (zvlášť lze nastavit napětí hlavní a programovací koleje). Trafo má dvojitou izolaci. Zatím mi žádný dekodér neodešel, teplota je v normě i při hodině ježdění se zvukem. Pokud má někdo v kolejích nad 20V, tak to ale může být problém.

  5. Jacek:

    Ještě jsem si vzpomněl, že ve svých začátcích jsem začal používat dekodéry ESU micro. Byly totiž o dobré čtyři stovky levnější než Lenz Gold. Jenže byl u nich červený papírek s upozorněním, že maximální napětí je 18 V a vyšší je může zničit. Měl jsem tenkrát začátečnický set Lenz Compact, který dával snad 23V a tyto dekodéry byly po pár sekundách žhavé. Taky jsem si pak koupil “plnotučnou” centrálu a od té doby jsem nikdy s teplotou problémy neměl.
    Asi by ten červený papírek měli dávat i k dekodérům Zimo

  6. Robert:

    Dovoľte, aby som priniesol trochu viac informácií k tejto téme, ktoré sú hlavne založené na odlišných skúsenostiach.
    Varovalo ma mnoho ľudí, aby som nekupoval Roco start set, vraj to nie je dobrá voľba. Moja skúsenosť je ale opačná – dobrá. Ak niekto teraz bude protestovať, že existuje mnoho lepších volieb, tak o tom teraz polemizovať nechcem.
    Zásadne však nemám zlé skúsenosti s touto voľbou. Dokúpil som aj druhý ovládač s centrálou a trafom 3A. Zapínam a vypínam káble hore dole. Mali sme pripojené 4 ovládače k jednej centrále a vždy všetko bolo OK. Žiadne zahorenie, žiadne ničenie, žiadne vysoké napätia. Ani jeden zničený lokodekodér. Bolo by preto dobré, keby sme písali o konkrétnych skúsenostiach a nie o pocitoch a klebetách.
    O rôznych dokúpených zdrojoch, nie Roco som nepísal, to nechám na iných. Roco ma nijako neprekvapilo a mám ho už 4 roky minimálne. Lokodekodéry programujem, vyrábam vlastné zvuky a zvukové projekty, ozvučujem lokomotívy a Roco mi nikdy nespôsobilo problém. Používam rôzne lokodekodéry rôznych značiek. Toľo moja skúsenosť.

  7. Robert:

    Dovoľte, aby som priniesol trochu viac informácií k tejto téme, ktoré sú hlavne založené na odlišných skúsenostiach.
    Varovalo ma mnoho ľudí, aby som nekupoval Roco start set, vraj to nie je dobrá voľba. Moja skúsenosť je ale opačná – dobrá. Ak niekto teraz bude protestovať, že existuje mnoho lepších volieb, tak o tom teraz polemizovať nechcem.
    Zásadne však nemám zlé skúsenosti s touto voľbou. Dokúpil som aj druhý ovládač s centrálou a trafom 3A. Zapínam a vypínam káble hore dole. Mali sme pripojené 4 ovládače k jednej centrále a vždy všetko bolo OK. Žiadne zahorenie, žiadne ničenie, žiadne vysoké napätia. Ani jeden zničený lokodekodér. Bolo by preto dobré, keby sme písali o konkrétnych skúsenostiach a nie o pocitoch a klebetách.
    O rôznych dokúpených zdrojoch, nie Roco som nepísal, to nechám na iných. Roco ma nijako neprekvapilo a mám ho už 4 roky minimálne. Lokodekodéry programujem, vyrábam vlastné zvuky a zvukové projekty, ozvučujem lokomotívy a Roco mi nikdy nespôsobilo problém. Používam rôzne lokodekodéry rôznych značiek. Toľko moja skúsenosť.

  8. jarda:

    2 Robert: to je dobrá zpráva, snad již Roco u svého čínského výrobce tento problém zaurgoval a vyřešil i u start setů. Mohlo se také jednat o vadnou sérii.

    Každopádně si nedělám žádné iluze o kvalitě použitých součástek, kvalitě výroby a testování. Např. mě osobně neskutečně se*ou výhybkové dekodéry Roco. Drahý … ok, to je dnes všechno …ale navíc strašně bzučí! Zlatej a zcela tichej Kuehn.

Napsat komentář